5 užitočných tipov na predĺženie životnosti pneumatík
Pneumatiky nie sú tovarom určeným na rýchlu spotrebu a sú konštruované tak, aby vydržali slúžiť dlhé roky. Existujú však spôsoby, ako ich životnosť čo najviac predĺžiť alebo naopak skrátiť. Zaujíma vás viac? Všetko potrebné o životnosti pneumatík sa dozviete v našom článku.
Či už ste majiteľom motorového vozidla alebo pracujete v odvetví s pneumatikami, mali by ste vedieť čo najviac informácií o tom, ako s nimi správne zaobchádzať. Práve nevhodnou manipuláciou, používaním alebo skladovaním totiž viete znížiť životnosť pneumatík.
Hoci sú vyrábané z odolných zmesí a schopné odolávať náročným poveternostným vplyvom, nie sú večné. Aké je ich priemerná životnosť?
Priemerná životnosť letných a zimných pneumatík
Životnosť pneumatík sa odvíja od viacerých faktorov, medzi ktoré patria najmä:
- typ a kvalita pneumatík,
- spôsob jazdy a jazdné návyky,
- podmienky na cestách,
- správna údržba a skladovanie.
To, koľko vaše pneumatiky skutočne vydržia, máte z veľkej časti vo svojich rukách. Odhliadnuc od spomenutých faktorov sa však priemerná životnosť pneumatík pohybuje nasledovne…
Letné pneumatiky
Udáva sa priemerná výdrž približne 30 000 až 50 000 kilometrov. Pri správnom spôsobe jazdy a správnej starostlivosti tak môžu vydržať zhruba 3 až 5 rokov. Hovoríme pritom o pneumatikách, ktoré sú v prevádzke, teda namontované na vozidle.
Tie uskladnené môžu pri správnom spôsobe skladovania vydržať oveľa dlhšie.
Zimné pneumatiky
Priemerná životnosť sa pohybuje medzi 20 000 a 40 000 kilometrov. Ich výdrž je nižšia ako pri letných pneumatikách, pretože je potrebné zachovať hlbší dezén a pri opotrebovaní pneumatiky rýchlejšie strácajú svoje vlastnosti.
Pri sezónnom používaní a správnom skladovaní môžu zimné pneumatiky vydržať 4 až 6 sezón.
Kedy pneumatiky vymeniť
Životnosť pneumatík je potrebné posudzovať individuálne a podľa viacerých faktorov...
1. Vek
Tým prvým dôležitým ukazovateľom je vek, ktorý môžete zistiť z takzvaného DOT kódu. Nájdete ho na bočnici pneumatiky. Vek odčítate podľa posledných 4 číslic, ktoré označujú týždeň a rok výroby.
Neodporúča sa používať pneumatiky staršie ako 10 rokov a kupovať pneumatiky staršie ako 6 rokov. Výmena sa však odporúča každých 6 rokov.
2. Opotrebenie
Aby si pneumatiky zachovávali svoje jazdné vlastnosti, musia mať dostatočnú hĺbku dezénu. Pre letné pneumatiky platí minimálna hĺbka 1,6 mm, no odporúča sa vymeniť ich ešte oveľa skôr (pri 3 mm).
Pre zimné a celoročné pneumatiky platí hĺbka aspoň 3 mm, ideálne je však viac.
3. Poškodenie
Pneumatika časom starne, opotrebúva sa a môže tiež dochádzať k rôznym poškodeniam. Nemali by ste používať pneumatiky, ktoré sú viditeľné poškodené a majú hlboké ryhy, praskliny či deformácie.
5 tipov, ako predĺžiť životnosť pneumatík
Ak chcete, aby vaše pneumatiky vydržali čo najdlhšie, dbajte na nasledovné.
1. Správne uskladnenie
Pneumatiky, ktoré momentálne nepoužívate, skladujte na chladnom a suchom mieste s ideálnou teplotou medzi 10 a 25 °C. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, vysokému teplu či pôsobeniu agresívnych chemických látok.
Predchádzajte deformáciám pneumatík správnym uložením:
- na diskoch – buď na seba do tvaru veže alebo zavesené,
- bez diskov – zvislo vedľa seba na zemi alebo v regáli.
Kvalitné pneu regály vhodné na uloženie pneumatík alebo celých sád z diskami nájdete aj v ponuke Regalsistem. Sú ideálne pre pneuservisy, autoservisy a iné skladovacie či predajné priestory.
Rovnako tak sú vhodné aj pre domáce použitie a pomôžu vám s uskladnením pneumatík a ďalších doplnkov vo vašej pivnici či garáži.
Prečítajte si viac o správnom skladovaní pneumatík.
2. Správne hustenie
Len správne nafúknutá pneumatika dokáže dobre odolávať terénu a zaručovať bezpečnosť a optimálne jazdné vlastnosti. Podhustené alebo prehustené pneumatiky sa opotrebúvajú rýchlejšie a zároveň nerovnomerne.
Kontrolujte tlak v pneumatikách aspoň raz mesačne a pred dlhými cestami. Informácie o tom, ako správne nahustiť vaše pneumatiky, nájdete v návode na použitie vozidla, na štítku na dverách vodiča alebo na bočnici pneumatiky (maximálny povolený tlak).
3. Pravidelná kontrola
Nevyvážené pneumatiky môžu spôsobiť nerovnomerné opotrebenie a vibrácie pri jazde. Nechajte si preto pneumatiky pravidelne vyvážiť a skontrolovať ich stav, rovnako tak aj geometriu kolies.
Odporúča sa tiež pravidelná rotácia pneumatík (cca každých 10 000 km) pre rovnomerné opotrebenie.
4. Spôsob jazdy
Agresívnym spôsobom jazdy, prudkým zrýchľovaním, brzdením a zatáčaním nadmerne opotrebúvate pneumatiky a skracujete ich životnosť. Osvojte si preto jemnejší a plynulejší štýl jazdy, ktorý šetrí vaše gumy.
Vyhýbajte sa tiež nadmernému preťaženiu vozidla.
5. Správny výber pneumatík
Používajte len pneumatiky určené na váš typ vozidla a vhodných pre danú sezónu. Ak sa vám nechce strácať čas a peniaze prezúvaním, zvoľte celoročné pneumatiky, ktoré sú pre mnohých skvelým kompromisom.
Vyhýbajte sa používaniu zimných pneumatík v lete, čím skracujete ich životnosť, znižujete výkon a zhoršujete jazdné vlastnosti. Dodržiavaním týchto rád môžete podstatne predĺžiť životnosť svojich pneumatík a zároveň zvýšiť bezpečnosť a komfort jazdy.