Aké typy paliet sú k dispozícii na trhu?
Skladovanie tovaru nám už od nepamäti uľahčujú práve palety. V závislosti od povahy tovaru a použitia poznáme množstvo druhov, materiálov a rozmerov paliet. Pozrime sa na to, aké základné typy paliet existujú na trhu a v akých skladoch nájdu svoje uplatnenie.
Čo je paleta?
Poďme si na úvod zhrnúť, čo to vlastne tá paleta je. Ide o vyvýšenú plošinu, ktorá slúži na prepravu a skladovanie tovaru. Zospodu má tzv. lyžiny a dizajn je navrhnutý tak, aby bolo možné ju uchytiť a zdvihnúť pomocou vidlice vysokozdvižného vozíka.
Poznáme palety jednocestné až štvorcestné, ktoré je možné nabrať vozíkom s ktorejkoľvek strany.
Palety nám poskytujú množstvo výhod:
- Uľahčujú manipuláciu s tovarom,
- umožňujú jeho kompaktnejšie uloženie,
- zjednodušujú jeho balenie a
- umožňujú efektívnejšie využitie kapacity skladu.
Palety je možné ukladať na seba alebo stohovať. Najpoužívanejším typom paliet sú štandardizované EUR palety s rozmermi 120 x 80 x 14,4 cm.
Poznáme však mnoho ďalších typov.
Typy paliet podľa materiálu
Na výrobu paliet sa využíva viacero druhov materiálu, pričom každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Povaha materiálu určuje, do akého skladového prostredia je paleta vhodná. Nie všetky druhy sú napríklad vhodné do vlhkého prostredia či nízkych teplôt:
- Drevené - Palety z dreva patria k tým najpoužívanejším. Svoju popularitu si získali najmä nízkou cenou výrobného materiálu. Vyrobiť paletu z dreva je totiž lacnejšie ako napríklad z plastu, na čo sú potrebné špeciálne technológie, stroje a formy. Nevýhodou drevených paliet je, že nie sú vhodné do prostredia s vysokou vlhkosťou alebo vysokou teplotou. Môžu tiež podliehať škodcom.
- Plastové - Plastové palety sú drahšie ako tie drevené, ale majú mnoho predností. Sú odolné voči vlhkosti, vode, škodcom, chemikáliám aj mínusovým teplotám. Zvyčajne sa vyrábajú z termoplastických polymérov a majú hladký povrch. Sú preto jednoducho umývateľné a vhodné aj do prostredia s vyššími nárokmi na hygienu.
- Kovové - Kovové palety sú nepochybne najdrahším skladovým riešením. Odvďačia sa však dlhou životnosťou, vysokou odolnosťou, pevnosťou aj vysokou nosnosťou. Zvyčajne sú vyrobené z oceľového plechu. Bez vhodnej povrchovej úpravy môžu podliehať korózii. Nevýhodou je tiež vysoká váha paliet. Okrem „klasických“ kovových paliet poznáme aj ohradové palety či boxy.
- Lisované - Posledným typom sú lisované INKA palety, ktoré sú vyrobené z recyklovaných drevených pilín. Tie sa spájajú lepidlom a pri vysokom tlaku a teplote lisujú do foriem. Výhodou týchto paliet je nízka hmotnosť aj ekonomická cena, vďaka čomu pomôžu optimalizovať vaše náklady. Prázdne palety je možné stohovať.
Taktiež existujú palety na jednorazové použitie aj na opakované použitie, ktoré slúžia až do vyradenia alebo úplného zničenia.
Typy paliet podľa konštrukcie
Podľa prevedenia alebo konštrukcie môžeme palety rozdeliť na niekoľko druhov. Aby ste si do vášho skladu mohli zvoliť ten najlepší typ, musíte vziať do úvahy rozdiely v ich budúcom použití.
1. Otvorené palety (EURO palety)
Známe aj ako Europalety. Ich hlavným charakteristickým znakom je, že ich dizajn vám umožňuje vziať ich z ktorejkoľvek strany. Najpopulárnejšie sú v Európe, a preto aj dostali druhý názov Europalety. Je pravda, že takéto palety nie sú veľmi obľúbené v Spojenom kráľovstve a Írsku.
Tieto palety sú navrhnuté vo forme bloku, na dne ktorého sú na oboch stranách a v strede pásy, čo umožňuje ich zdvíhanie zo všetkých štyroch strán. Manipulácia s nákladom je teda výrazne zjednodušená, pretože s takýmito paletami môžu pracovať takmer všetky modely nakladačov.
2. Blokové palety
Známe aj ako GKN palety. Po obvode sú vybavené spodnou lištou. Ich dizajn je blokový, okrem spodnej lišty na všetkých stranách je lišta aj v strede. Takéto palety je možné odoberať z ktorejkoľvek strany pomocou vidlíc alebo iného typu zariadenia.
Pre ľahšie posúvanie palety po regáli sa používa plošné brúsenie. Najväčšia distribúcia takejto palety je v Spojenom kráľovstve.
3. Pozdĺžne palety
Pre tieto palety existuje niekoľko ďalších názvov: stringer, grocery, block, palety so spodnou lištou, v Amerike sa im hovorí GMA palety a v Kanade CPC palety. Konštrukcia týchto paliet je bloková, na boku je pozdĺžna lišta, na ktorej sú vytvorené výrezy špeciálne pre vidlice.
V prípade potreby sa dajú zobrať vidlami zo všetkých štyroch strán. Na premiestňovanie takýchto paliet v horizontálnej rovine môžete použiť elektrické aj manuálne modely vášho skladového vybavenia.
Vo väčšej miere sa takéto palety používajú v Ázii, Afrike a Severnej Amerike.
4. Uzavreté palety
Takéto palety sa odoberajú vidlicami iba z dvoch strán. Ich dizajn je blokový, vybavený lamelami na boku a v strede. S týmito paletami môže pracovať akýkoľvek model skladového zariadenia, s výnimkou tých s podpornými lyžinami.
Tieto palety sú tiež najviac používané v Ázii a Afrike.
5. Valčekové palety
Sú to nakladacie kontajnery alebo valčekové kontajnery. Ide o konštrukcie vyrobené z kovu, vybavené valčekmi a bočnými koľajnicami. Vďaka kolieskam je možné ich presúvať po rovných podlažiach nielen pomocou zariadenia, ale aj ručne. Prázdne palety sa ľahko skladajú a prepravujú.
Spravidla sa používajú pri každodennej práci v dielňach vo výrobe s rôznymi dielmi.
Typy Europaliet
Najrozšírenejším druhom transportných paliet sú Europalety. Ide o palety vyrobené z dosiek z rôznych typov dreva, napr. smreku či dubu. Majú štandardizované rozmery 120 x 80 x 14,4 cm. Ich maximálna nosnosť je 1 500 kg a hmotnosť prázdnej palety sa pohybuje od 20 do 24 kg.
Všetky europalety sú tzv. štvorcestné, teda je možné ich nabrať vysokozdvižným vozíkom zo všetkých strán, čo výrazne uľahčuje manipuláciu s tovarom.
Europalety sú tzv. výmenné palety.
Je tak možné používať ich opakovane a v rámci dodávateľského reťazca neustále kolujú. Znamená to, že vyložené palety sa napr. nevracajú späť dodávateľovi, ale opäť sa použijú na naloženie iného tovaru. Dajú sa používať až dokým to ich stav dovoľuje, je možné ich tiež opravovať.
Následne sa triedia podľa stupňa opotrebovania. Právo na predaj, odkup či opravu paliet však majú len certifikované spoločnosti. Každá europaleta musí byť označená vypálanou značkou EUR alebo EPAL podľa noriem European Pallet Association. Zároveň má aj certifikát ISO.
Na samotnej palete nájdeme tiež kód autorizovaného výrobcu konkrétnej palety.
Podľa kvality môžeme europalety rozdeliť na:
- Europaleta A - Úplne nová alebo len krátko používaná paleta, ktorá nejaví známky opotrebovania či poškodenia. Dosky majú ostré hrany, farba dreva je svetlá, čistá a bez škvŕn.
- Europaleta B - Používaná paleta, ktorá už môže javiť známky opotrebovania či dokonca poškodenia. Drevo môže obsahovať škvrny, znečistenie či odreniny. Môže ísť o už opravovanú paletu.
- Europaleta C - Ide o paletu, ktorá bola vyradená z obehu a pred ďalším použitím musí byť opravená.
Podľa rozmerov môžeme europalety rozdeliť na:
- Europaleta 1 - Paleta s rozmermi 120 x 80 x 14,4 cm
- Europaleta 2 - Paleta s rozmermi 120 x 100 x 14,4 cm
- Europaleta 3 - Paleta s rozmermi 100 x 120 x 14,4 cm
- Europaleta 6 - Paleta s rozmermi 80 x 60 x 14,4 cm
Palety a ich uloženie do regálov
Či už drevené, plastové alebo kovové, palety sú nenahraditeľnou súčasťou skladovej logistiky, bez ktorej by už obchodný svet nedokázal fungovať. Pri ich výbere však nezabudnite zohľadniť aj ich uloženie do regálov.
Je pritom potrebné rozlišovať palety nosné, teda tie ktoré je možné založiť do paletového regálu na nosníkový pár bez nutnosti doplnenia paletovej bunky napr. oceľovým roštom alebo iným typom výplne. Túto požiadavku spĺňajú štandardne Europalety.
Pri použití kovových Gitterboxov, treba myslieť na to, že takáto paleta má zospodu 4 kovové nohy takže jej uloženie do paletového regálu si vyžaduje tiež doplnenie výplne police prípadne špeciálnych priečnych nosníkov.
Rozmeru palety sa prispôsobuje aj rozmer paletovej bunky, teda jej šírka, hĺbka a výška.
Europaleta s hĺbkou 120 cm sa ideálne zakladá do regálu s hĺbkou 110 cm tak, aby bol presah palety cez regál vpredu aj vzadu približne rovnaký.
Medzera medzi jednotlivými paletami uloženými v regálovej bunke by mala byť ideálne 7,5 cm, rovnako ako medzera nad paletou, resp. tovarom na nej uloženým a spodnou hranou ďalšieho nosníkového páru (priestor na prizdvihnutie palety).
S meniacou sa výškou paletového regálu sa tieto tolerancie menia a rozmery zväčšujú.
Treba tiež dbať na správnu polohu tovaru na palete s ťažiskom v strede tak, aby bola paleta vyvážená, a pri ukladaní do regálovej bunky je potrebné dbať na rovnomerné rozloženie hmotnosti.
Štandardné rozmery väčšiny výrobcov paletových regálov vychádzajú z rozmeru Europalety 1 (120 x 80 x 14,4 cm), takže pre uloženie napr. troch paliet vedľa seba slúži bunka s dĺžkou 2 700 mm. Ak máte tovar s neštandardným rozmerom palety, treba na to myslieť už pri navrhovaní regálu.
Taktiež je potrebné rátať aj s možným presahom tovaru cez pôdorys palety.