Ako si správne vybrať regály na mieru do skladu, dielne
Vyberáte si regál do vášho skladu alebo dielne? Ideálnou možnosťou sú regály na mieru, ktoré budú presne vyhovovať vašim požiadavkám. Na čo všetko by ste sa mali pri kúpe zamerať, a ktoré faktory je potrebné zohľadniť?
Typ regálu
Na samotnom začiatku vás čaká rozhodovací proces medzi paletovými, policovými a konzolovými regálmi. Paletové a konzolové regály sa obsluhujú pomocou vysokozdvižných vozíkov, policové regály sú „ručné”. V oboch prípadoch sa musíte zamerať na 3 dôležité body.
Paletový regál
Náležitosti výberu paletových regálov sa dajú veľmi presne aplikovať aj pri výbere konzolových regálov.
Určenie skladovacieho materiálu
Skladovacím materiálom sú v tomto prípade palety. Pri konzolových regáloch sa skladujú veľkoplošné materiály, ako napríklad hutný materiál. V Európe sa najviac využíva europaleta v štandardizovaných rozmeroch 1 200 mm × 800 mm × 144 mm. Alebo ich lacnejšie obdoby ktoré sa držia rozmeru 1200x800. Pre tieto palety sa vynikajúco hodia bunky šírky 2700 a 1800mm teda pre 3 alebo 2 europalety. Okrem nich môžete uskladňovať aj gitterboxy, americké palety ….
Pri paletách počítajte s tým, že materiály môžu prečnievať, a samozrejme, určíme celkovú váhu palety. Dá sa povedať, že palety sa delia na palety do 700kg a nad 700kg. To je potrebné zohľadniť pri rozmeroch regálov, ale aj ich nosnosti. Okrem rozmerov a váhy je podstatný aj počet paliet, ktoré budete skladovať.
Manipulačná technika
Pod týmto bodom sa majú na mysli vysokozdvižné vozíky. Každý vozík je iný a je kľúčové vedieť, na akom priestore sa dokáže otočiť a akú širokú uličku potrebuje. Preto si sklad z paletových regálov zariaďujte mysliac aj na vozíky.
Rozmery a rozmiestnenie regálov
Dlhšie regály sú výhodné v tom, že sú lacnejšie, kratšie regály majú pozitívum v tom, že ich dokážete lepšie rozdeliť na sekcie. Regály sa môžu umiestňovať pozdĺžne alebo priečne - záleží od priestorových podmienok, v ktorých operujete.
Policový regál
Výber policových regálov je o niečo jednoduchší, ale stále sa dbá na rovnaké kategórie.
Určenie skladovacieho materiálu
Regály vyberáte podľa hmotnosti a rozmerov skladovaných objektov. V tomto prípade však neskladujete palety, ale zrejme to budú krabice.
Odporúčame vám, aby ste dĺžku police prispôsobili materiálu, ktorý tvorí základ vášho sortimentu. Ak mate krabice rovnakých rozmerov, vypočítajte, koľko sa vám ich do police zmestí, aby nevznikol nevyužiteľný priestor. Pri ľahkom materiáli do 150kg je vhodné zvoliť čo najdlhšiu policu. Získate tak čo najflexibilnejší priestor. Ak máte ťažký materiál, napríklad spojovací materiál, je vhodnejšie zvoliť kratšiu policu, do ktorej je niekedy možné naukladať množstvo materiálu. Výšku políc si môžete pri kvalitnom regáli prestavovať ľubovoľne bez pomocí náradia.
Jednoduchý príklad: Ak máte policu dlhú 1,5 metra, tak budú dobré 3 krabice s dĺžkou 45 až 50 cm. Môžete si nechať bezpečnostnú rezervu, ale zároveň by ste nemali plytvať miestom a nechávať veľké medzery.
Manipulačná technika a rozmery skladu
Ulička v sklade musí mať šírku minimálne 800 mm, ale ak sa budete v uličkách pohybovať s ručným paletovým vozíkom, tak upravte šírku uličky na meter a viac. To znamená, že opäť musíte počítať s tým, aby sa v uličkách dalo pohybovať a bez problémov ukladať materiál.
Online návrhár a poradenstvo
Máte špecifické požiadavky alebo si jednoducho neviete vybrať? Využite náš online návrhár na policové regály. V ňom si môžete nastaviť počet políc, zostáv, potrebné rozmery alebo nosnosť presne podľa seba.
Materiál regálov
Čo sa týka materiálu, tak existujú aj varianty ako drevo či plast, no ak chcete, aby váš regál vydržal dlhodobo a uniesol váhu materiálov, tak vám odporúčame celokovové regály. Najlepšou alternatívou z hľadiska pevnosti a kvality sú bezskrutkové kovové regály.
V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o poradenstvo nás neváhajte kontaktovať.