Kotviaci materiál v skladoch: Na čo si dať pozor?
Pri zariaďovaní skladov treba dbať na niekoľko vecí. Okrem veľkosti skladu, priestorového rozloženia a typu regálov musíte myslieť aj na to, ako ich čo najlepšie ukotviť. Správna stabilita regálov zabezpečí, aby nedošlo k prípadnej nehode či poškodeniu skladovaného tovaru.
Viete, na čo si dať pozor pri výbere kotviaceho materiálu?
Druhy kotvenia
Podľa spôsobu použitia, materiálu, do ktorého sa kotví a typu regálov, ktoré chceme ukotviť rozoznávame niekoľko druhov kotiev:
- svorníkové, alebo aj prievlačné kotvy (natĺkacie kotvy,)
- chemické kotvy,
- skrutky do betónu (turbo skrutky).
1. Natĺkacie kotvy
Natĺkacie kotvy sú najbežnejšie, používajú sa v štandardných podmienkach pri kotvení do betónu, muriva alebo sadrokartónu. Sú jednoduché, rýchle, lacné a majú okamžitý stabilizačný účinok.
Ako už názov napovedá, do materiálu sa zatĺkajú klasickým kladivom. Kotvenie sa aktivuje následným dotiahnutím matice kotvy.
2. Chemické kotvy
Chemické kotvy sa používajú pri kotvení takmer do každého pevného materiálu s výnimkou dreva. Takisto ich môžete použiť všade tam, kde nie sú vhodné natĺkacie kotvy.
Aplikujú sa napríklad do starých praskajúcich betónov alebo keď si nie sme 100 % istí, v akom stave je daný podklad alebo materiál, do ktorého plánujeme kotviť.
Výhodou chemického kotvenia je, že nevyvíja vnútorný tlak na betón, na rozdiel od prievlačnej kotvy.
Tá funguje na princípe roztiahnutia prstenca kotvy vo vyvŕtanom otvore. Vo všeobecnosti aj lepšie drží, je to spojenie skrutky a chemickej malty. Nevýhodou je vyššia cena a náročnejšia montáž.
Chemická kotva takisto nie je okamžite zaťažiteľná, musíte počkať kým malta dostatočne stvrdne.
Návod na kotvenie regálových systémov pomocou chemickej kotvy
Ak sa rozhodnete ukotviť regály vo svojom sklade použitím chemického kotvenia, postupujte podľa nasledujúceho návodu:
- Vyznačenie otvorov – pomocou obyčajnej ceruzky alebo ostrej skrutky si vyznačte otvory, ktoré budete vŕtať,
- Vŕtanie otvorov – do materiálu vyvŕtajte otvory. Priemer vrtáku závisí na konštrukcii a konkrétnej realizácii.
- Čistenie otvorov – otvory je potrebné dostatočne vyčistiť, aby sa kotva dobre prilepila o materiál. Použite na to oceľovú kefku, vysávač alebo vzduchovú pumpu.
- Pripravte si chemickú zmes – zmes musí byť dobre premiešaná, preto vytlačte 5 – 10 cm zmesi mimo otvor. Kvalitné premiešanie spoznáte podľa zmeny farby zmesi.
- Vyplňte otvory – ideálne je, keď otvory vyplníte chemickou zmesou z ⅓ až z ½.
- Vsuňte kotviaci prvok – otáčavým pohybom pomaly zasuňte kotviaci prvok (skrutku) do otvoru a nechajte zatvrdnúť. Podľa teploty v sklade je doba tvrdnutia 15 – 180 minút.
- Dokončite kotvenie – na skrutky namontujte matice a dobre dotiahnite. Váš regál by mal byť teraz dostatočne ukotvený a stabilizovaný bez akéhokoľvek vnútorného tlaku na materiál.
3. Turbo skrutky
Turbo skrutka je v podstate samorezná skrutka do betónu. Priebežný závit zabezpečí dlhodobé a bezpečné kotvenie bez priťahovania kotveného regálu.
Pri montáži treba dodržať maximálnu hĺbku kotvenia, aby nedošlo k prekrúteniu skrutky.
Jej výhodou je, že keď sa vytiahne, zostane po nej iba diera, kým pri odstraňovaní iných druhov kotvenia treba zarezať celú skrutku.
Spôsoby kotvenia
Paletové a konzolové regály a regálové plošiny sa kotvia automaticky. Pamätajte, že kotvenie neslúži iba na to, aby zabránilo preklopeniu regálu.
Kotvíme preto, že v prípade nárazu do regálu (vozíkom, iným materiálom alebo tovarom) sa regál môže pohnúť, čo má za následok porušenie predpísaných kritérií na správne používanie regálu.
Nosnosť regálu veľmi závisí na dodržaní rovinnosti vo všetkých smeroch, najmä v zvislých rovinách.
Nekoordinované posunutie môže spôsobiť vypadnutie materiálu z regálu alebo zhodenie celého regálu. Regály kvalitných výrobcov sú konštruované tak, aby zvládli ustáť aj menšie nárazy.
Obsluha regálov má vďaka tomu dostatok času reagovať a problém vyriešiť.
1. Kotvenie do podlahy
Do podlahy kotvíme najmä paletové a konzolové regály a poschodové sklady. U nás v Regalsistem.sk pri štandardných regáloch automaticky používame natĺkacie kotvy.
Chemické pridávame v prípade potreby zvlášť.
Pri tvorbe cenovej ponuky navrhujeme už aj samotné kotvenie, ktorého výsledná cena a druh sa odvíjajú od viacerých parametrov. Trvanie montáže a kotvenia regálov závisí od veľkosti a podmienok v sklade.
Môže to byť pár minút pri jednoduchej inštalácii až po niekoľko dní, kedy sa naši montéri venujú iba spoľahlivému kotveniu.
2. Kotvenie do steny
Tento spôsob kotvenia sa využíva okrajovo, najmä pri policových regáloch. Policové regály kotvíme podľa typu steny.
Môžeme použiť:
- hmoždinky,
- kotvy do sadrokartónu alebo
- chemické kotvy.
Policové regály sa kotvia len v prípade, že pomer strany podstavy k výške regálu presiahne pomer 1 : 5. Tento parameter stability používame najmä v Regalsistem.sk.
Na čo si dať pozor?
Ak si zariaďujete sklad a uvažujete nad najvhodnejším spôsobom kotvenia, sústreďte sa najmä na tieto veci:
- Kotvenie je vždy na dlhšiu dobu. Preto si sklad zariaďte a rozmiestnite tak, aby ste s regálmi už nemuseli hýbať, prípadne len dopĺňali nové do aktuálneho rozloženia. Zabránite tým zbytočnému odstraňovaniu a orezávaniu kotiev.
- Regál, ktorý sa chystáte kotviť, musí byť vždy dokonale zarovnaný vo všetkých osiach.
- Existujú rôzne priemery kotiev. Dajte si pozor, aby ste použili ten správny rozmer. Na väčší regál patrí väčšia kotva, na menší regál menšia kotva a podobne.
- Výrobcovia regálov predpisujú, koľko kotiev by ste mali použiť.
- Kotvenie regálov vždy konzultujte so svojím dodávateľom. Spoľahlivý dodávateľ vie, aké kotvy najlepšie použiť, v akých rozmeroch a takisto vám poradí, kedy kotviť a a kedy už netreba.
Ak potrebujete poradiť s kotvením regálov práve vo vašich skladových priestoroch, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať. Radi vám pomôžeme.