Prejsť k hlavnému obsahu
load

Podlaha do skladu: Sprievodca vhodných riešení

podlaha do skladu

Priemyselná podlaha toho musí zvládnuť naozaj veľa. Mala by byť odolná voči nárazom, poškriabaniu, vysokým teplotám, vlhkosti, chemikáliám a ďalším vplyvom, ktorým sa v prostredí skladu nedá vyhnúť. Aj preto by ste jej výber nemali brať na ľahkú váhu. 

Poradíme vám, ako sa zorientovať v aktuálnej ponuke.

Nad výberom správnej podlahy do vášho skladu by ste mali rozmýšľať už pri projektovom návrhu. Je totiž rovnako dôležitá ako výber ďalších skladových riešení, napríklad policových regálov či paletových regálov, o ktoré sa vám s radosťou postaráme v Regalsistem. Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale výber podlahy a regálového riešenia idú spolu ruka v ruke.

Hneď si povieme prečo.

 

Prehľad sekcií v článku:

 

Ako na výber podlahy vplývajú regály?

Regály slúžia na uskladnenie často nadrozmerného a veľmi ťažkého tovaru. Ich maximálna nosnosť sa pohybuje v tonách a túto záťaž nenesú len samotné regály, ale aj podlaha vo vašom sklade. Už pri plánovaní podlahy je preto dôležité vedieť, ako ju budete využívať a čo približne na nej bude stáť.

Regály nestoja na celej ploche podlahy a zaťaženie je skôr bodové.

Je vhodné poznať jeho približnú hodnotu, ktorú ľahko zistíte z projektu k stavbe regálov. Je to vlastne súčet hmotnosti zaťaženého regálového stĺpca, ktorý sa prenáša do podlahy cez regálový stĺp zakončený regálovou pätkou.

S týmto údajom by mal pracovať ten, kto podlahu navrhuje (architekt či statik), a prispôsobiť tomu jej parametre.

Vyššiu záťaž predstavujú najmä paletové regály, kde je váha pomerne vysoká a regálové stojky sú vo väčších rozostupoch. V prípade policových regálov alebo poschodového policového skladu je zaťaženie nižšie a stojky regálov sú umiestnené v menších rozostupoch, takže je ich tlak na podlahu menší.

V každom prípade je vhodné hodnoty zaťaženia poznať.

 

Na čo myslieť v súvislosti s regálmi?

Je niekoľko bezpečnostných a praktických odporúčaní, ktoré je vhodné v prípade zaťaženia podlahy regálmi dodržať. Tu sú tie najdôležitejšie:

Pevnosť podkladu

Pod regálmi by nikdy nemal byť mäkký podklad, ako napríklad asfalt, guma, plast či nesúdržná podlaha, napríklad zámková dlažba. Pri nevhodnom type podlahy v sklade sa to dá vyriešiť vybetónovaním základových pásov pod rámami regálov.

Prípadne je možné pod regálové stojky umiestniť širšie oceľové roznášacie podložky, ktoré pomôžu zaťaženie preniesť na väčšiu plochu. Výber vhodného riešenia by však mal byť na statikovi.

Sklon a rovnosť podlahy

Podlaha pod regálmi by mala byť ideálne rovná a bez sklonu. S menším sklonom si však vieme poradiť pomocou vyrovnávacích podložiek podkladaných pod pätky regálov.

Ukotvenie regálov

Regály je nutné do podlahy ukotviť pomocou skrutiek rôznej dĺžky. V mieste plánovaných regálov by preto v podlahe nemali byť umiestnené žiadne rozvody. Je vhodné vyhnúť sa aj kotveniu v tesnej blízkosti dilatačných špár.

 

Čo by mala spĺňať každá skladová podlaha?

Bez ohľadu na umiestnenie regálov by podlaha do skladu mala byť najmä:

  • odolná voči mechanickému poškodeniu – napr. oterom, nárazom, úderom, poškriabaním či prepichnutím,
  • odolná voči vysokej záťaží – každodenná prevádzka, vysoká hmotnosť,
  • protišmyková – nízke riziko pošmyknutia a úrazu zamestnancov,
  • nehorľavá – v prípade požiaru by mala byť ťažko zápalná,
  • odolná voči chemikáliám – v prípade, že s nimi v sklade pracujete,
  • izolačná – mala by mať tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti,
  • dostatočne rovná – pohodlná pre použitie VZV a ďalšej techniky,
  • ľahko udržiavateľná – bezprašná a umývateľná.

Pri výbere podlahového riešenia do skladu určite viac oceníte technické vlastnosti podlahy ako tie estetické. Nezáleží tu príliš na farebnom odtieni či vzore podlahy, ale najmä na tom, aby bola kvalitná, odolná a plnila svoju funkciu dlhé roky.

Ak však hľadáte podlahu do reprezentatívneho priestoru, napr. showroomu či predajne, určite prihliadajte aj na jej vzhľad. Podľa typu priestoru, podmienok prevádzky a vašich požiadaviek máte na výber niekoľko typov podláh.

 

1. Betónové podlahy

betónová podlaha v sklade

Ak nechcete do podlahového riešenia investovať príliš veľa peňazí, riešením môže byť betón. Práve betónové podlahy ponúkajú kompromis medzi cenou a kvalitou a splnia želaný účel. Sú trvácne, no ich údržba môže byť náročnejšia.

Horšie sa čistia, nie sú také odolné voči chemikáliám a môžu byť prašnejšie.

Je však možné ich ošetriť ďalšími úpravami, napríklad tzv. pancierovaním – pridaním špeciálnych práškových vsypov do vrchnej vrstvy, ktoré zvýšia tvrdosť a mechanickú odolnosť podlahy. Vhodnou úpravou je tiež brúsenie či leštenie, ktoré zlepšia povrchové vlastnosti podlahy.

Betón je overeným riešením nielen pre sklady, haly či garáže, ale aj exteriérové plochy.

 

2. Liate epoxidové podlahy

sklad s epoxidovou podlahou žltej farby

Epoxidové podlahy sú veľmi moderným a elegantným riešením. Na ich realizáciu však budete potrebovať skúsenú firmu. Aplikujú sa na už hotový podklad z betónu či cementu, na ktorý sa naleje tenká cca 2 až 3 mm vrstva zmesi.

Výsledný povrch je hladký, lesklý a plní nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu.

Je možné si vybrať z celej palety farieb, napríklad podľa vášho firemného loga či interiéru. Výhodou takejto podlahy je:

  • jednoduchá údržba,
  • trvácnosť,
  • bezprašnosť,
  • nenasiakavosť,
  • protišmykovosť či
  • odolnosť voči chemikáliám.

V porovnaní s betónom sú epoxidové podlahy niekoľkonásobne odolnejšie. V súčasnosti patria k najobľúbenejším riešeniam.

 

3. Gumené podlahy

čierna gumená podlaha do skladu

Šikovným a „rýchlym” riešením sú gumené podlahy, ktoré sa kladú na už existujúci podklad. Vyznačujú sa protišmykovým povrchom s vysokou odolnosťou voči oderu, vode či nárazom. Povrch je zvyčajne pokrytý plastickým vzorom, ktoré ešte zvyšuje protišmykové vlastnosti.

Okrem pokrytia podláh sa používajú aj na ochranu stolov, regálov a ďalších pracovných plôch, ktoré chránia pred mechanickým poškodením. Na trhu nájdete rôzne hrúbky podľa účelu a predpokladanej záťaže, a to zvyčajne vo forme roliek, ktoré si nastriháte podľa potreby

Jednoducho sa čistia a je možné ich ľahko odstrániť alebo vymeniť v prípade, že už neslúžia podľa očakávaní.

 

4. PVC podlahy

PVC podlaha do skladovej haly

Alternatívou ku gumeným podlahám sú PVC či vinylové podlahy vo forme dielcov, ktoré sú dostupné v širokej škále farieb a s rôznymi vzormi. Vďaka tomu ich môžete použiť na farebné rozlíšenie zón vo vašom sklade alebo vytýčenie koridorov.

Sú protišmykové, mrazuvzdorné, odolné voči vode a chemikáliám, preto môžu byť skvelou voľbou pre sklady, ktoré s takýmito látkami pracujú. Tým najväčším benefitom je veľmi jednoduchá montáž – dlaždice si sami poskladáte podobne ako puzzle.

Je možné ich položiť na sucho alebo podlepiť lepidlom.

Podľa záťaže si môžete vybrať z rôznych hrúbok a tvrdostí až po „heavy duty” pre extrémnu záťaž. Dlaždice je tiež možné jednoducho odstrániť alebo vymeniť.

Každé z uvedených riešení má svoje benefity a všetky spĺňajú základné požiadavky na priemyselnú podlahu. Je preto už len na vás, ktoré z nich vás osloví, vyhovie vašim konkrétnym požiadavkám na funkčnosť či estetiku a zmestí sa do firemného rozpočtu.

 


Kontaktujte nás