Vyberáte skladové regály? 7 praktických tipov, ako ich šikovne umiestniť
Či už zariaďujete väčší alebo menší sklad, základný princíp je rovnaký: dostatok priestoru pre tovar a pohyb osôb. Ako na to? Základom je plán a rozumné využitie vertikálneho priestoru.
Poriadne zariadený a vybavený sklad je jedným z pilierov úspešného podnikania. Sklad musí byť prehľadný, zorganizovaný s ohľadom na maximálnu efektivitu a časovú úspornosť. Okrem prípadnej techniky a tovaru budete k zariadeniu potrebovať regály.
Koľko? Aké veľké a kam ich umiestniť? Na tieto otázky vám dá odpoveď veľkosť vášho skladu a množstvo tovaru, ktorý máte. Napriek tomu existuje zopár univerzálnych tipov, ktoré vám so zariaďovaním pomôžu. Pri umiestňovaní regálov platí, že radšej raz a poriadne. Neskoršie úpravy sú náročné.
1. Vyberte si správny typ regálov
V prvom rade potrebujete vedieť, aké regály vlastne potrebujete. Existujú rôzne riešenia a každé vyhovuje inému sortimentu. Typ regálu závisí od váhy, tiež od veľkosti uskladneného materiálu a od spôsobu manipulácie s ním.
Existujú policové regály, paletové regály, mobilné regály, ale aj regály na pneumatiky alebo konzolové regály na veľkoplošný materiál, ako napríklad tyče. Dôležitá je aj celková nosnosť. O tom, ako si preveriť nosnosť regálu si môžete prečítať v samostatnom článku.
- Nakreslite si plán skladu
Ďalším krokom je plán. Jednoducho si vezmite papier a pero a začnite s návrhom skladu na papieri. Prepočítajte si mierkou rozmery skladu aj rozmery regálov a snažte sa ich logicky umiestniť do priestoru. Popritom nezabúdajte na uličky. Pravdepodobne prvý návrh nebude dokonalý, ale získate solídny prehľad o tom, koľko regálov sa do skladu zmestí a kde sú kritické miesta.
- Myslite na dostatočne široké uličky
Už pri samotnom návrhu na papieri musíte počítať s priestorom, v ktorom sa budete pohybovať vy, skladníci, prípadne pracovníci na vysokozdvižných vozíkoch. Ak nebudete používať vozík, môžu byť uličky užšie.
Paradoxne najväčší pozor si dávajte pri menších skladoch s drobným tovarom. Na prvý pohľad sa zdá, že všetko môže byť natesno, ale nie je to tak.
Rozmiestnenie regálov a šírku uličiek najlepšie preverí nákres priamo v sklade. Skúste si kriedou nakresliť rozmery regálov na zem a prejdite sa po sklade. Máte všade dostatok miesta?
- Ukážte nákres kľúčovým zamestnancom
Plán ste si urobili, uličky zohľadnili a plánujete objednávať prvé regály? Ešte sa zastavte, ak vo vašej spoločnosti pracujú ďalší zamestnanci, ktorí budú s tovarom manipulovať, prípadne šoféri, opýtajte sa ich na ich názor. Môžete od nich získať cenné pripomienky k vášmu návrhu.
- Dostatok svetla je rovnako dôležitý
Regály umiestnite aj v závislosti od zdroja svetla. Ten my bal osvetľovať najmä priestor medzi uličkami. Svetlo nesmie byť priamo nad regálom, pretože v takom prípade osvetlíte iba vrchnú poličku a všade inde budete mať tieň.
- Maximálne využite vertikálny priestor
Nech je váš sklad akokoľvek veľký, časom vám bude malý. Problémom býva najmä slabšia organizácia priestoru alebo nedostatočné využitie celej výšky miestnosti. Nespoliehajte sa na to, že momentálne vám stačia aj menšie regály. Radšej si ich kúpte menej, ale poriadne.
Nebojte sa najvyšších poličiek, môžete do nich umiestniť sortiment, ktorý sa predáva zriedkavo alebo mimosezónny tovar.
- Vytvorte sklad v sklade
Ak ste už niekedy počuli o pravidle 80/20, tak viete, že vo väčšine obchodov 80 % zisku vytvára len 20 % tovaru. Ide o najpredávanejší tovar, ktorý musíte mať vždy poruke. Pre tento tovar vyhraďte špeciálne regály, ktoré budú vždy poruke a blízko výdajne tovaru. Je to akoby sklad v sklade. Samostatná oblasť, ktorú si dobre premyslite, pretože tu budete najčastejšie.
Zdá sa vám, že stále nemáte pred sebou vhodné riešenie? Môžete sa obrátiť na nás. Spolu s rôznorodou ponukou regálových systémov poskytujeme aj poradenstvo. Nemusíte nikam chodiť. Náš pracovník príde k vám, zameria priestor a na základe vašich požiadaviek nájdeme ideálne riešenie pre váš sklad.